شرایط خدمت در شهر خود (روزبرگ)

پس از اینکه مشمولین دفترچه اعزام به خدمت خود را پر می کنند پادگان های موجود در سطح کشور مطابق با مقررات و دستورالعمل ها، سربازان مورد نیاز خود را جذب می نمایند.

بنابراین در واقع محل خدمت سربازی را سازمان نظام وظیفه تعیین نمی کند و پادگان های شهرها و استان ها آن را تعیین می نمایند.

 

سرباز در چه صورتی در شهر خود خدمت خواهد کرد؟

از آن جایی که در همه ی شهر ها و استان های کشور پادگان وجود ندارد، سازمان نیرو های مسلح سربازان را به پادگان ها و یا نیرو های مسلح شهر های مختلف معرفی کرده و اقدام به جذب آن ها در ارگان معرفی شده می شود.

حال سربازان با داشتن شرایط افتادن سربازی در شهر خود می توانند در محل سکونت و یا حداکثر در 300 کیلومتری آن جذب نیرو های مسلح شوند تا خدمت سربازی خود را به اتمام برسانند.

برای خدمت در شهر خود چه شرایطی لازم است ؟

توجه کنید که در مناطق دور افتاده و مرزی کشور برای دفاع از مرزها علاوه بر نیرو های کادری، نیرو های سرباز نیز نیاز است، بنابراین قاعدتا تمامی سربازان نمی توانند در محل شهر خود به خدمت گرفته شده و به ناچار بایستی برحسب قرعه تعدادی از سربازان نیز به مناطق مرزی برای خدمت بروند.

اما سربازان با دارا بودن شرایط خدمت در شهر خود می توانند به صورت بومی جذب یگان خدمتی در شهر خود شوند.

 خوشبختانه در سال های اخیر سازمان نظام وظیفه ی کشور به صورت گسترده اقدام به جذب سربازان به صورت بومی نموده است که این موضوع می تواند سربازان را برای جذب شدن در شهر خود امیدوار سازد.

علاوه بر این این سربازان می توانند از شرایط روز برگ شدن در خدمت نیز بهره برده و دوران خدمت سربازی خود را به آسانی سپری نمایند.

چگونه سربازی در شهر خود بیفتیم ؟

بومی شدن محل خدمت سربازی یا خدمت در شهر خود می تواند یکی از موضوعاتی باشد که ذهن بسیاری از مشمولین و خانواده ها را به خود مشغول نماید.

برای خدمت در شهر خود در سربازی بایستی شرایطی همچون تاهل و … را داشته باشید تا پس از اتمام دوران آموزشی، سازمان نیرو های مسلح محل خدمت شما در یگان های موجود در شهر شما تعریف نماید.

به طور مثال معمولا در همه شهرها و حتی روستاها نیز امروزه کلانتری و یا پاسگاه وجود دارد که بر این اساس افرادی که شرط متاهل بودن را دارا هستند معمولا در نیروی انتظامی شهر خود و یا سپاه و تعداد کمی نیز در ارتش به خدمت گرفته خواهند شد.

البته توجه کنید که برای خدمت در شهر خود، باید از مقررات اعزام به خدمت نیروی انتظامی باخبر باشید.

همچنین متاهلین و یا دیگر افرادی که با داشتن شرایط خدمت در شهر خود در نزدیکی محل سکونت خود به خدمت گرفته می شوند، می توانند از شرایط روزبرگ شدن در خدمت نیز استفاده نمایند.

به این ترتیب، بر اساس قوانین نظام وظیفه، سربازان متاهل در شهر خود خدمت میکنند!

نیروهای مسلح تلاش می کنند تا فاصله ی محل سکونت سرباز با محل خدمت او را حتی الامکان کاهش دهند.
اما افراد و خانواده ها بایستی توجه کنند که هیچ چیز به صورت صد در صدی نبوده و تنها افرادی که شرایط خدمت در شهر خود را دارند می توانند بر حسب مورد از این تسهیلات استفاده نمایند.

بنابراین با وجود اینکه مرزهای کشور نیز به سربازان نیاز دارند نیرو های مسلح تلاش می کند تا تمامی افراد به طور یکسان از تسهیلات خدمت در شهر خود و یا نهایتا با فاصله ی 300 کیلومتری از استان و یا شهرستان محل زندگی خود خدمت نمایند.
طوری که محل سکونت با محل خدمت فرد حداکثر 300 کیلومتر فاصله داشته باشد.

روزبرگ شدن در خدمت

شرایط روزبرگ شدن در خدمت نظیر تاهل می تواند برای سربازان این امکان را فراهم آورد که فقط ساعاتی از روز را در پادگان سپری کنند و سپس به منزل بازگردند.
روزبرگ شدن در خدمت می تواند دوان سربازی را برای سربازان تسهیل کرده و به راحتی از آن استفاده نمایند.

با توجه به قوانین و ماه های اعزام به خدمت سپاه و ارتش، امکان استفاده از شرایط روزبرگ شدن در خدمت معمولا در ارتش و سپاه فراهم بوده و به میزان کمتری نیز در نیروی انتظامی به سربازان ارائه می شود.

البته توجه کنید که سربازانی که از شرایط خدمت سربازی در شهر خود استفاده می کنند معمولا بایستی 21 ماه خدمت سربازی خود را تکمیل کرده و تمامی آن را انجام دهند.
اما سربازانی که در مناطق عملیاتی خدمت می کنند معمولا دوران سربازی آن ها کوتاه تر می باشد.
به این معنا که دوران مقدس سربازی برای سربازانی که در مناطق دور دست و عملیاتی و محروم خدمت می کنند از 21 ماه به 18 ماه تقلیل پیدا کرده تا کمی از شرایط سخت آن ها بکاهد. جزئیات این موضوع را میتوانید در مقاله شرایط کسری خدمت مناطق محروم بخوانید.

این موارد، تنها بخشی از مزایای کسری خدمت است که به این سربازان تعلق میگیرد.

مطابق با این قانون معمولا هر چه که محل خدمت سرباز از محل سکونت خود دور تر باشد مدت زمان خدمت او کمتر شده و برای او تخفیف قائل می شوند.

همچنین این سربازان نیز با دارا بودن شرایط روزبرگ شدن در خدمت می توانند از کارت یا برگه ی مرخصی استفاده کرده و به این وسیله هر روز مدت زمان مشخصی را از پادگان خارج شوند تا بتوانند کمی استراحت نموده و در شهر محل خدمت خود گشتی بزنند.

مشاوره نظام وظیفه: چطور در شهر خودتان خدمت کنید؟

پی دی اف آموزشی سرباز دات آی آر با دارا بودن مشاورین مجرب نظام وظیفه می تواند مشمولین و سربازان را درخصوص انواع معافیت ها نظیر معافیت پزشکی، تحصیلی و … راهنمایی کرده و با اطلاع از دیگر شرایط سربازی در شهر خود، افراد را برای چگونگی خدمت کردن در شهر خود راهنمایی نماید.

میتوانید پی دی اف آموزشی مارا دانلود و از شرایط افتادن در شهر خود بطور کامل آگاه شوید.