دوره آموزشی سپاه چقدر است؟

تقریبا می توان گفت که سپاه بهترین ارگان برای سپری کردن خدمت سربازی می باشد. دوره آموزشی سپاه  با توجه به شرایطی که دارد و به لطف سازمان مردم نهاد آن یعنی بسیج، شرایط متفاوتی را نسبت به سایر ارگان ها دارد.

دوره آموزشی خدمت سربازی مهم ترین قسمت و جزء جدایی ناپذیر خدمت سربازی می باشد. در این دوره تمامی آموزش های نظامی و سایر آموزش های مربوطه که در طول خدمت مورد نیازتان است به شما آموزش داده می شود به همین دلیل نمی توان از آن چشم پوشی کرد.

طبق قوانین سازمان نظام وظیفه تمامی مردانی که مشمول خدمت سربازی هستند باید دوره آموزشی سربازی را بگذرانند، این قانون حتی شامل افرادی که دارای کسری خدمت سربازی می باشند و یا این که دچار برخی از مشکلات پزشکی هستند نیز می شود.

همانطور که گفتیم دوره آموزشی سپاه کمی متفاوت تر از سایر ارگان ها می باشد. در ادامه پس از آشنایی مختصری با دوره سپاه پاسداران به دوره آموزشی این ارگان می پردازیم.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دستور امام خمینی در دوم اردیبهشت ماه سال ۱۳۵۸ تاسیس شد.

امام پس از به پیروزی رسیدن انقلاب اسلامی برای محافظت از انقلاب  سپاه را تاسیس کرد. این ارگان ابتدا زیر نظر شورای انقلاب اسلامی فعالیت می کرد ولی پس از مدتی و با تشکیل ستاد فرماندهی به طور کامل مستقل شد و فعالیت خود را تحت عنوان یک ارگان نظامی آغاز کرد. در ابتدا این سازمان از ۴ بخش تشکیل می شد ولی بعد از اضافه شدن سپاه قدس در ۵ حوزه فعالیت کرد. این ۵ حوزه عبارتند از:

  1. نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
  2. نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
  3. نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
  4. نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
  5. سازمان بسیج مستضعفین

همانطور که می دانید بسیج سازمان مردم نهاد سپاه می باشد و بیشترین جذب سرباز سپاه از میان افراد بسیجی انجام می شود.

در ابتدا سپاه به دلیل اهداف متفاوتی که داشت رده بندی نظامی نداشته ولی پس از تشکیل ستاد خود کاملا سر و شکل نظامی به خود گرفته و زیر ساخت ها را برای آموزش نیروهای نظامی خود فراهم کرد.

دوره آموزشی سربازی

همانطور که گفتیم با توجه به قوانین نظام وظیفه تمامی مردان مشمول خدمت سربازی باید دوره آموزشی را پشت سر بگذرانند. به طور دقیق تر طبق قانون تمامی مردان در بین سنین ۱۸ تا ۵۰ سال به طور  اجباری باید حتما در این دوره شرکت کنند. مدت زمان این دوره به طور معمول ۲ ماه می باشد ولی ممکن است با توجه به ارگان و یگان خدمتی مدت آن متفاوت باشد.

سازمان نظام وظیفه مشمولین خدمت سربازی را با توجه به مدرکی که دارند دسته بندی می کند. به طوری که افرادی که مدرک تحصیلی بالاتری دارند به مراتب خدمت سربازی راحت تری خواهند داشت. اما این مسئله در دوره آموزشی هیچ اهمیتی ندارد یعنی در دوره آموزشی تمامی افراد با هر مدرکی که دارند یکسان فرض می شوند و همه افراد به یک شکل دوره آمزشی را خواهند گذراند.

برخلاف تصور افراد در دوره آموزشی نیز می توان مرخصی گرفت ولی مدت آن تا حد زیادی به ارگان خدمتی شما و فرمانده پادگان بستگی دارد. با توجه به این شرایط می توان گفت گذراندن دوره آموزشی در سپاه راحت تر از سایر ارگان ها می باشد زیرا میزان مرخصی های آن بیشتر و میزان سخت گیری های آن کمتر است.

پادگان های دوره آموزشی سپاه

هر ارگان مسئول برگزاری دوره آموزشی نیروهای خود می باشد و باید این کار را با استفاده از نیروهای خود و پادگان ها و اردوگاه هایی که در اختیار دارد انجام دهد. در این جا لیستی از پادگان های سپاه که در آن دوره آموزشی برگزار می کند آورده ایم:

کد اسم پادگان نوع ارگان استان شهر
۴۱ کهریزک نیروی زمینی تهران کهریزک
۲۳ سپاه نیشابور نیروی زمینی خراسان رضوی نیشابور
۵۹ شهدا کرمانشاه نیروی زمینی کرمانشاه کرمانشاه
۶۲ شهید هاشمی نژاد نیروی زمینی خراسان شمالی شیروان
۶۴ نبی اکرم نیروی زمینی یزد میبد
۷۰ کرمان نیروی زمینی کرمان کرمان
۷۱ امام رضا نیروی زمینی فارس کازرون
۷۲ شهید ثابت خواه نیروی زمینی کرمانشاه گیلان غرب
۷۳ شهید قاضی نیروی زمینی آذربایجان شرقی تبریز
۷۴ ولیعصر نیروی زمینی فارس آباده
۷۸ خاتم نیروی هوایی یزد خاتم
۸۱ مرودشت نیروی هوایی فارس مرودشت
۸۲ احمد بن موسی نیروی دریایی فارس مرودشت
۸۳ مالک اشتر نیروی زمینی آذربایجان غربی ارومیه
۸۷ خاتمی یزد نیروی مقاومت یزد یزد
۸۸ اردکان نیروی زمینی یزد اردکان
۹۱ امام سجاد نیروی زمینی فارس اقلید
۹۴ ولیعصر نیروی زمینی مازندران ساری
۱۰۱ شهید باکری نیروی زمینی خوزستان دزفول
۱۰۵ المهدی نیروی زمینی مازندران بابل
۱۲۳ شهید هاشمی نژاد نیروی زمینی خراسان رضوی نیشابور
۱۳۵ شهید قدوسی نیروی زمینی یزد یزد
۱۴۱ شهید حبیب اللهی نیروی زمینی خوزستان اهواز
۲۱۵ شهید پازوکی نیروی زمینی تهران پیشوا
۲۵۶ شهید مدرس نیروی زمینی البرز کرج
۲۶۵ باکری دزفول نیروی زمینی خوزستان دزفول
۲۹۱ امام علی نیروی زمینی اصفهان اصفهان
۲۹۶ قمر بنی هاشم نیروی زمینی چهار محال و بختیاری شهر کرد
۳۰۱ زنجان نیروی زمینی زنجان زنجان

دقت داشته باشید که در تمامی این پادگان ها دوره آموزش نظامی برگزار می شود

دوره آموزشی نظامی سپاه در ۱۵ روز!!!!

همانطور که گفتیم دوره آموزشی به طور معمول ۶۰ روز به طول می انجامد اما خب اگر به خاطر داشته باشید گفتیم که سپاه این دوره را به صورت متفاوت برگزار می کند. گذراندن دوره آموزشی در مدت ۱۵ روز عجیب به نظر می رسد ولی اگر جزء افراد واجد شرایط باشید این امر امکان پذیر است. اما چگونه؟؟؟

همانطور که گفتیم بسیج سازمان مردم نهاد سپاه می باشد و اکثر جذب سرباز سپاه از طریق همین سازمان صورت می گیرد. در بسیج دوره ای به نام دوره تکمیلی وجود دارد، شما می توانید با گذراندن این دوره، دوره آموزشی سربازی را تنها در ۱۵ روز به پایان برسانید

دوره تکمیلی بسیج خود ۶۰ روز می باشد ولی به طور پیوسته نیست و به مراتب از آموزشی سربازی آسان تر است. شما ۴۵ روز از این دوره را قبل از اعزام به خدمت سپری می کنید و ۱۵ روز باقی مانده را پس از ارسال دفترچه سربازی اتان پشت سر خواهید گذاشت.

توجه داشته باشید تمامی افرادی که دوره تکمیلی بسیج را می گذرانند در آینده در سپاه خدمت خواهند کرد.

برای اینکه بدونید چطور میشه تو شهر خودتون بیفتید و چطور میشه از سپاه پذیرش گرفت پیشنهاد میدم پی دی اف آموزشی مارو از دست نده حتما به دردت میخوره